Thief River Falls
1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 30
  • 31
  • 1
  • 2
  • 3
    4:15pm
    @Franklin Middle School - TRF
    7th in Multi-gym. 8th in Main Gym. 4:15 TRF vs MCC, 5:30 MCC vs GG, 6:45 TRF vs GG
    5:30pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    5:30pm
    @Grand Forks Central H.S.
    (rotate every year)
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV@6:00, Varsity to follow. (POTN & 1/2 time game #3 of 4)
    6:00pm
    @Dilworth-Glyndon-Felton High School
    JV & Varsity
    6:00pm
    @Dilworth-Glyndon-Felton High School
    7:00pm
    @Lake of the Woods High School
    Varsity Only
  • 4
    2:30pm
    @Belgrade-Brooten-Elrosa High School
    3:30pm
    @Nymore Arena
    JV only
    4:30pm
    @Franklin Middle School - TRF
    7th followed by 8th
    4:30pm
    @Warroad High School
    1 game per grade. 7th followed by 8th
    5:30pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV & Varsity. (POTN & 1/2 time game #4 of 4)
  • 5
    TBD
    @Minneapolis
    Minneapolis Choir Trip. OVERNIGHT TRIP (Leave Friday after school)
  • 6
    TBD
    @Minneapolis
    Minneapolis Choir Trip. OVERNIGHT TRIP
  • 7
    5:15pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    Girls Hockey 7:00 game time
    5:30pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    JV followed by Varsity. Pep Band. (Skater @ 1st intermission)(Veteran's Night)
  • 8
    5:30pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    (GFC)
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV followed by Varsity (GFC)(Senior Night)
    6:00pm
    @Detroit Lakes Community and Cultural Center
    (always in DL)
    6:00pm
    (Cancelled)
    @Bemidji High School
    JV & MS only
    7:00pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    Varsity Only. (Skater @ 1st intermission)
  • 9
    9:45am
    @Evangelical Free Church - TRF
  • 10
    4:00pm
    @Franklin Middle School - TRF

    Gym

    Science Fair
    4:30pm
    (Cancelled)
    @Bemidji Middle School
    B followed by A. Both grades
    4:30pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    4:30pm
    (Cancelled)
    @Franklin Middle School - TRF
    B followed by A. Both grades
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV followed by Varsity. (POTN & 1/2 time game #2 of 4)
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    MS, JV & Varsity
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    Youth Night
  • 11
    10:00am
    @Bemidji High School
    OVERNIGHT TRIP: RICK LEE TRNY: Bussing: LHS only 5:45/6:00am.
    10:00am
    @Bemidji High School
    OVERNIGHT TRIP: RICK LEE TRNY: Bussing: LHS only 5:45/6:00am.
    4:00pm
    (Changed)
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    JV@ 4:00, Varsity to follow.(10U scrimmage @ 1st intermission)
    5:00pm
    @Bemidji High School
    (Always in Bemidji)
    5:30pm
    @Hibbing High School
    OVERNIGHT TRIP
    5:45pm
    @Hibbing High School
    OVERNIGHT TRIP: JV, Varsity to follow.
  • 12
    9:50am
    @Ada-Borup High School
    7th@9:50 vs Mahnomen/Waubun, 8th@10:40 vs Ada-Borup
    10:00am
    @Bemidji High School
    RICK LEE TRNY: Bus return to pick up players
    10:00am
    @Bemidji High School
    OVERNIGHT TRIP
    1:00pm
    @Pequot Lakes High School
    OVERNIGHT TRIP: JV with Varsity to follow
    1:00pm
    @Pequot Lakes High School
    OVERNIGHT TRIP: Var/JV vs Pequot. 9GBB vs Pine River-Backus
    1:30pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    2:30pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV with Varsity to follow.
  • 13
  • 14
    1:00pm
    @St. Philip's
    4:00pm
    @HES Gym
    1 game per grade. 7th followed by 8th
    4:30pm
    @Franklin Middle School - TRF
    1 game per grade. 7th followed by 8th
    5:30pm
    (Rescheduled)
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    6:00pm
    (Rescheduled)
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV followed by Varsity
    7:00pm
    @East Grand Forks Civic Arena
    JV only
  • 15
    4:30pm
    @Franklin Middle School - TRF
    7th followed by 8th
    5:15pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    JV / Varsity to follow (Buddy Skate /Autograph night)
    5:30pm
    @Franklin Middle School - TRF
    (rotate every year)
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV@6:00, Var@7:30. Pep Band. (POTN & 1/2 time game #3 of 4)
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    6:45pm
    @Lincoln High School - TRF
    BBB 7:30 game time
  • 16
    9:45am
    @Evangelical Free Church - TRF
  • 17
    TBD
    @VFW Field, EGF
    Northern Star International
    5:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    5:15pm
    @Warroad Gardens
    DH boys/girls: VARSITY 5:15, jv 7:30 (olympic arena)
    5:15pm
    @Warroad Gardens
    DH boys/girls: JV@5:15 olympic arena. VARSITY 7:30 GARDENS
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV with Varsity to follow. (POTN & 1/2 time game #4 of 4)
  • 18
    TBD
    @VFW Field, EGF
    Northern Star International
    5:00pm
    (Changed)
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

    5:30pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    Prowler Youth Tournament
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Varsity Gym

    JV@6:00, Varsity to follow. (Box Out Cancer Night)
  • 19
    TBD
    @Franklin Middle School - TRF
    7th and 8th.
    TBD
    @Franklin Middle School - TRF
    7th and 8th. A and B tournament
    TBD
    @VFW Field, EGF
    North Star International
    9:00am
    @Ada-Borup High School
    9:00NCE/UH, 9:40Crox, 10:20MW, 11:15AB, 12:00HCV
    9:00am
    @Chanhassen High School
    OVERNIGHT TRIP. Leave Friday 1/19/18 (FMS 11:30/11:45, LHS 11:45/12:00)
    9:30am
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    9th Annual. (8:00 weigh-ins. 10:00 start for all)
    10:00am
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    8th Annual. (8:30 weigh-ins. 10:00 Start for all JH/JV/Var)
    1:00pm
    @Sartell HS
  • 20
  • 21
    4:30pm
    @Ada-Borup High School
    7th followed by 8th
    6:00pm
    @Crookston High School
    DH Boys/Girls JV ONLY. (ALWAYS IN CROOKSTON): Boys 6:00, Girls to follow.
    7:00pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    JV only
    7:30pm
    @Crookston High School
    DH Boys/Girls JV ONLY. (ALWAYS IN CROOKSTON): Boys 6:00, Girls to follow.
  • 22
    4:30pm
    @Detroit Lakes High School
    JV followed by Varsity
    4:30pm
    @Detroit Lakes High School
    4:30pm
    @Franklin Middle School - TRF
    7th followed by 8th
    4:30pm
    (Changed)
    @Grand Forks Valley MS
    B followed by A, Both grades.
    5:00pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    DH with GHO: @Huck 5:00 BJV. @REA 5:15 GVAR, 7:30 BVAR
    5:00pm
    @Park Rapids Century Middle School
    Rotate (Park, TRF, DGF)
    5:00pm
    @Park Rapids Century Middle School
    5:15pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    DH with boys: @Huck 5:00 BJV. @REA 5:15 GVAR, 7:30 BVAR
    5:30pm
    @Franklin Middle School - TRF
    (rotate every year)
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF
    JV@6:00, Varsity to follow
    6:00pm
    @Lincoln High School - TRF

    LHS Phy. Ed. Gym

  • 23
    9:45am
    @Evangelical Free Church - TRF
  • 24
    4:00pm
    (Changed)
    @Hawley High School
    1stUCB, 2ndBarn, 3rdFF
    4:00pm
    (Changed)
    @Hawley High School
    (No 6th graders). 1stUCB, 2ndBarn, 3rdFF
    4:30pm
    @Franklin Middle School - TRF
    7th followed by 8th
    4:30pm
    @Central MS - EGF
    B followed by A, both grades.
    5:45pm
    @Bemidji High School
    JV, Varsity to follow
    5:45pm
    @Bemidji High School
  • 25
    TBD
    (Rescheduled)
    @Buena Vista Ski Area
    8th grade ski trip
    5:15pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    JV with Varsity to follow. Pep Band
    5:30pm
    @MAC
    OVERNIGHT TRIP: JV followed by Varsity. St. Cloud Ice Breakers
    6:45pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    Boys Hockey 7:30 game time
  • 26
    9:00am
    @Fergus Falls High School
    loading/leaving from Pennington Main
    10:00am
    @CHS Gym
    9GBB Tournament
    10:00am
    (Changed)
    @Grand Forks Valley MS
    B followed by A, Both grades.
    12:00pm
    @Bernicks Arena
    OVERNIGHT TRIP: Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres. JV@12:00, Var@2:00
    1:00pm
    @Ralph Engelstad Arena - TRF
    JV@1:00 / Var@3:00. (Skater @ 1st intermission)